Tylko EBM

Jakże często spotykamy się z opinią, że marihuana nie może (na razie) zostać uznana za lek, bo nie ma twardych naukowych dowodów na jej skuteczność. Że liczy się tylko EBM (Evidence-based medicine, czyli Medycyna oparta na dowodach).

Na temat braku badań nad marihuaną napiszę wkrótce nieco obszerniejszy tekst. Teraz króciutka uwaga o tych właśnie dowodach, na których opiera się współczesna medycyna.

Jeżeli ktokolwiek w rozmowie ze mną wysunie „argument EBM”, natychmiast zadam mu pytanie, czy czytał książkę Johna Virapena „Skutek uboczny: śmierć„. Jeżeli stwierdzi, że nie czytał, to jest mocno prawdopodobne, że dalszą dyskusję uznam za bezprzedmiotową, bo będę miał podstawy sądzić, że niedoszły rozmówca nie orientuje się, w jaki sposób Big pharma zdobywa te tak szanowane i pożądane przez nas (i przez medycynę) dowody na skuteczność i nieszkodliwość swoich produktów.

A gdyby ktoś uważał, że Virapen nie wie, co pisze (choć był bardzo wysokim w hierarchii pracownikiem farmaceutycznego giganta Eli Lilly ? producenta Prozacu, jednego z bohaterów książki), to tego kogoś odeślę do wyznań jeszcze wyższego rangą pracownika innego giganta farmaceutycznego, Pfizera (tekst po angielsku). Wyznań, dodam, potwierdzanych przez redaktorów naczelnych 2 najbardziej prestiżowych na świecie czasopism naukowych. Wystarczy jako dowód? Mnie wystarczyło. I powiem szczerze: znajdowane na YouTube świadectwa osób skutecznie radzących sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi za pomocą marihuany są dla mnie bardziej przekonywające niż publikacje w naukowych czasopismach, wciąż będące dla wielu „twardymi dowodami” na to czy tamto.

1 komentarz

  1. Ten,który nie cierpi na padaczkę,zwłaszcza lekooporną nie wie,czym ona jest.To straszna i wciąż nawracająca choroba,która się w człowieku rozwija i nic z polskiej apteki na nią nie działa,lecz szkodzi na wątrobę,żołądek,zatoki,serce i resztę narządów oraz przyczynia się intensywnego tycia.Raz się chodzi a potem już nie.Skutki nawracających ataków są straszne.Przebywanie w szpitalu na intensywnej terapii,monitorowanie funkcji życiowych a po ataku przegryziony język,okropne utrzymujące się około tygodnia silne bóle mięśni oraz przez cały rok silne bóle głowy oraz problemy z wykonywaniem nawet zwykłych prac domowych.Oczywiście prócz tego renta się nie należy bo to zbyt słaba choroba i można według prawa pracować w biurze,w banku i wykonywać wiele innych prac.Pytam się tylko jak,skoro monitory,komputery,telewizory i inne nowoczesne wynalazki wywołują atak,nawet światła latarni.Kto przyjmie do pracy osobę,która w każdej chwili może dostać ataku i zabić się lub umrzeć?Kto zatrudni osobę za którą może odpowiadać przed prokuratorem?Jeśli lekarstwo z marihuany trafi do Polski,to mogę zostać królikiem doświadczalnym i zażywać ją,gdyż nie znam innego,który by mi pomagał a tym,którzy są przeciwni,życzę,aby zachorowali na padaczkę i dowiedzieli się,czym ona jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *