Pacjenci: przypadek 2. i 3. (Kuba Dyrba i Jakub Szpak)

Pierwszy wpis z cyklu „Pacjenci” dotyczył anonimowej chorej z Kanady. Dzisiejszy mówi o dwóch całkiem nieanonimowych osobach (przypadek zrządził, że dwóch Jakubów) z kraju w Europie Środkowej, w którym wprowadzenie legalnego medycznego stosowania marihuany wymagać będzie zapewne przeprowadzenia operacji „zmieńcie sobie premiera„. Co prawda potencjalny następca raczej marihuany nie palił (w żadnym celu), ale przynajmniej wie już, że jest ona z konopi, więc przynajmniej nie będzie trzeba zaczynać od zera.

Dzisiejszych bohaterów prezentuję w kolejności alfabetycznej. I nie zamierzam się zbytnio przepracowywać – zaprzęgnę do pracy linki.

 

Kuba Dyrba

Kuba Dyrba

Jest chory na dystrofię mięśniową. O chorobie tej można przeczytać w Wikipedii  albo w artykule na portalu MarijuanaDoctors.com (jeżeli ktoś nie chce czytać oryginału po angielsku, to może sięgnąć po tłumaczenie udostępnione przez Wolne Konopie).

O tym, jaki przebieg miała choroba w przypadku Kuby pisze autor tego artykułu sprzed 10 lat.

Koniecznie trzeba też przeczytać wywiad z Kubą (współczesny), przeprowadzony dla portalu Na Temat. Mowa w nim między innymi o tym, jaką rolę pełni marihuana w jego życiu, jak na marihuanę reaguje jego najbliższe otoczenie oraz jak według niego wypada porównanie marihuany z farmaceutykami.

Gdyby ktoś chciał, może jeszcze odwiedzić profil Kuby na Facebooku.

 

 

Jakub Szpak

Jakub Szpak

Notka biograficzna z portalu organizacji Wolne Konopie, której jest terenowym koordynatorem we Wrocławiu i koordynatorem ds. pacjentów medycznej marihuany:

Odkąd 17 lutego 2012 roku opowiedział swoją historię na konferencji prasowej Jakub jest pierwszym w Polsce oficjalnym pacjentem medycznej marihuany. Choć nazwanie ?medyczną? tej, którą aktualnie jest zmuszony się leczyć, jest sporym nadużyciem. Marihuana sprawia, że jego życie jest łatwiejsze, godniejsze, pozbawione wielu niedogodności, z którymi musi radzić sobie na co dzień. Dzięki niej odstawił zupełnie farmakologię, która powinna pomagać, a w rzeczywistości jedynie w niewielkim stopniu odciążała kosztem długiej listy ?skutków ubocznych?. Mimo to dostęp do leku, który mu pomaga jest bardzo utrudniony, a w świetle prawa jest przestępcą. W Wolnych Konopiach działa aby wywalczyć prawa pacjentów, dla których terapia Cannabis jest najlepszą, a niekiedy jedyną drogą.

O swojej chorobie mówi Jakub w drugiej części tego artykułu. (Ze zdziwieniem zobaczyłem, że zastąpienie farmaceutyków marihuaną zasugerował mu lekarz, no ale… ? przeczytajcie sami.)

Jakub stał się znany (a przynajmniej kojarzony) dzięki happeningowi, w czasie którego wręczono mu 3 krzaki marihuany. Można o tym przeczytać tutaj i tutaj.

Wziął udział w „Pytaniu na śniadanie” w TVP2 (28.05.2012). Niestety, to nie jego dyskusja z prof. Mariuszem Jędrzejką będzie zapamiętana z tego programu, lecz podkablowanie przez Jędrzejkę dziennikarki, która ponoć nieopatrznie przyznała mu się do popalania marychy. Program można obejrzeć tu, ale spieszcie się oglądać, bo słyszałem, że publiczna coś nie lubi tego materiału i tropi go po całej Sieci. (A o Jędrzejce w tym blogu jeszcze będzie, oj będzie.)

Na Facebooku Jakub ma swój profil, ale poświęcony nie marihuanie, lecz jego pasji kajakowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *