Mariusz Jędrzejko – naukowiec spełniony

Nazwisko Mariusz Jędrzejko nie jest obce osobom oglądającym telewizje śniadaniowe albo osobom, które ? tak jak ja ? przeszukują Internet w poszukiwaniu ciekawych materiałów o maryśce. Jędrzejkę zaprasza zarówno publiczna, jak i telewizje prywatne ? w programach robi za specjalistę od marihuany właśnie. Jest socjologiem, ma tytuł profesora. Ponadto jest dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień – tak nazywa się jego prywatna firma.

 

Profesura, dyrektorowanie i cykliczna obecność w telewizorze nie wszystkim wystarczają, by uznać p. Jędrzejkę za znawcę tematu, na który tak obficie się wypowiada. Na przykład czytany i polecany przeze mnie Mateusz Klinowski zamieścił na swoim blogu wpis pod dużo mówiącym tytułem „Herosi polskiej nałki i narkofobii: Mariusz Jędrzejko”, w którym dość mocno Jędrzejkę podszczypuje. Wtóruje mu Edwin Bendyk w tekście „Uwaga, Jędrzejko. Pedagogika po góralsku” ? też krytycznym. Wolne Konopie napisały do p. Jędrzejki list otwarty ? nie wiem, czy został przeczytany, a tym bardziej odpowiedziany.

Gdyby ktoś z Was nie znał poglądów p. Jędrzejki na marihuanę, a chciałby je poznać, to bardzo proszę, oto próbka i jeszcze może początek tego artykułu.

Na deser ploteczka (czy cokolwiek w Polsce może się jeszcze obejść bez ploteczek o celebrytach?): w jednym z programów pan profesor zakablował dziennikarkę Agnieszkę Szulim, że mu się przyznała do jarania. Ciekawy felieton napisał na ten temat Jaś Kapela, a sam program można obejrzeć tu.

 

7 maja 2013 p. Jędrzejko wystąpił w TVP w kolejnym Pytaniu na śniadanie. Materiał pt. „Czy Polacy legalnie zapalą marihuanę?” jest dostępny w Internecie. W pewnym momencie (ok. 2:20) p. Jędrzejko mówi: „Nikt na świecie nie wymyśli już nic innego. To są rzetelne amerykańskie i europejskie badania pokazujące wielopłaszczyznowy problem. (…) My wiemy wszystko, naprawdę wiemy wszystko”.

Oto postawa godna prawdziwego naukowca. Koniec nauki! Wiemy już wszystko! Już niczego nowego się nie dowiemy! Jakże inaczej brzmi wypowiedź Jerzego (też profesora) Vetulaniego: PRZEDMIOTEM NAUKI JEST NIEWIADOME.

 

Powyższy tekst to tylko wprowadzenie. P. Mariusz Jędrzejko będzie bohaterem jeszcze kilku innych tekstów na tym blogu. Na pewno. Już wkrótce.

 

UWAGA: Sądy, czasem krytyczne, jakie będę wyrażał o poglądach i wypowiedziach p. Jędrzejki, w żadnym stopniu nie odnoszą się jego wiedzy socjologicznej. Do takiej oceny po prostu nie miałbym prawa jako ignorant w tej dziedzinie. Wszystkie uwagi będą dotyczyły tylko i wyłącznie różnych aspektów wiedzy o marihuanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *