Polski ślad

Mój znajomy, profesor Ethan Russo? Jejku, jak to fajnie brzmi. Ethan Russo to w kannabisowym świecie naprawdę znaczące nazwisko, a ponieważ kilka razy sobie w Pradze pogadaliśmy, korespondencję mejlową wymieniliśmy, więc pozwólcie, że trochę pogrzeję moją próżność w jego świetle? 🙂

znajomiNo to jeszcze raz: mój znajomy Ethan Russo był miły przesłać mi plik pdf z pewną pracą dotyczącą konopi. Po polsku! Jest to fajne opracowanie jeszcze sprzed wojny. Autorką jest polska antropolożka Sara Benetowa. Bardzo ciekawa postać ? można sobie o niej przeczytać w Wikipedii. Opracowanie jest zatytułowane „Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych„, ale w treści jest o wiele więcej wątków niż tylko wierzenia i zwyczaje. I chociaż współczesny czytelnik niewiele nowego dowie się np. o oddziaływaniu marihuany na ludzki mózg czy o leczniczych właściwościach konopi, jest to lektura ciekawa i, powiedziałbym, odświeżająca ? po jednak sporo odmiennej literaturze współczesnej.

BenetowaDodatkowy smaczek: lekko archaiczny język, bez problemu oczywiście zrozumiały, ale powodujący, że co chwila myślimy „dziś się tak już nie mówi”.

Chciałem zaoferować wszystkim zainteresowanym przesłanie pdf-a, ale znalazłem w Sieci wersję html tego dokumentu: okazuje się, że już od kilkunastu lat jest ona na portalu hyperreal.info.

Zachęcam do rzucenia okiem w wolnej chwili. Jeżeli ktoś wolałby pdf-a, proszę napisać ? prześlę.

Komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *